dieta dr dąbrowskiej

Kto z nas nie słyszał o różnych „dietach-cud”, oczyszczaniu organizmu z toksyn czy wyzbywaniu się ze swoich posiłków produktów mięsnych oraz nabiału. Dieta dr Dąbrowskiej łączy w sobie wszystkie te cechy. Jest to znany, dwuetapowy program odchudzania, którego głównym celem jest oczyszczanie organizmu z toksyn oraz przywrócenie równowagi wewnętrznej. Tak naprawdę, owa dieta oczyszczająca składa się w głównej mierze z warzyw oraz owoców, czego skutkiem jest utrata wagi osoby. Jest to niejako efekt uboczny jej stosowania.

Jak stosować dietę dr Dąbrowskiej oraz co można, a czego kategoryczne nie można jeść podczas stosowania tej kuracji oczyszczającej? Na koniec przedstawię 5 aspektów, które niepokoją lekarzy, w związku z takim sposobem odżywiania.

dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca dr Dąbrowskiej – podstawy

Zacznę od tego kim jest dr Ewa Dąbrowska. Jest ona doktorem nauk medycznych, w trakcie swojej praktyki żywo zafascynowała się rolą żywienia w leczeniu różnych chorób cywilizacyjnych. Rozpoczęła wtedy odpowiednie badania. Na podstawie wyników opracowała innowacyjną metodę a właściwie dietę warzywno-owocową, która odtruwa organizm i wspomaga mechanizmy samoleczące.

Dieta dr Dąbrowskiej – teoria i nauka

Okazuje się, że owa dieta jest tak naprawdę głodówką leczniczą, która ma na celu poprawić działanie organizmu i go wzmocnić. Po zakończeniu takiej kuracji należy niezwłocznie przejść na zdrową dietę, oparta na owocach i warzywach, roślinach strączkowych oraz ziarnach.

Dlaczego taki sposób odżywiania ma nam pomóc? Według dr Dąbrowskiej wraz z pozbyciem się nagromadzonego tłuszczu nie tylko zyskujemy świetną sylwetkę ale również dostarczamy produktów bogatych w przeciwutleniacze. To z kolei wspomaga procesy naprawcze i działa oczyszczająco, odmładzająco i uzdrawiająco.

Dieta dr Dąbrowskiej jest niskokaloryczna, co ma swoje uzasadnienie w badaniach. Wielu naukowców twierdzi, że „obniżenie energetyczności posiłków to skuteczna metoda wydłużania życia, zapobiegania nowotworom i innym groźnym chorobom.” Taki sposób odżywiania ma uruchomić tzw. trawienie wewnętrzne (endogenne). Okazuje się, że dzięki temu nasz organizm jest w stanie sam pozbyć się zdegenerowanych tkanek. Tym sposobem pozbywamy się wszystkiego co może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

warzywa ekologiczne

Zasady diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich to odtruwanie. Może on trwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Wtedy, spożywa się około 600 kcal dziennie. W trakcie trwania oczyszczającej głodówki możemy jeść wyłącznie warzywa ekologiczne lub zwykłe, niskoskrobiowe, czyli:
-korzeniowe (np. marchew, buraki, rzodkiew),
-kapustne (np. kalafior, brokuły),
-cebulowe (np. cebula, por),
-liściaste (np. sałata, wszelkiego rodzaju zioła),
-dyniowate (np. kabaczek, ogórki),
-psiankowate (z wyjątkiem ziemniaków – pomidory, papryka).

Oprócz tego, możemy wybrać owoce niskocukrowe:
-jagody,
-jabłka,
-cytryny,
-grejpfruty.

Ważne jest aby warzywa i owoce były spożywane w postaci surowej albo ugotowanej (zupa krem, leczo, „bigos”. W trakcie trwania pierwszego etapu zaleca się pić od 2 do 3 litrów wody na dobę.

Etap drugi jest wychodzeniem z diety. Po przejściu postu Dąbrowskiej, autorka zaleca zmianę nawyków żywieniowych oraz przejście na zdrową oraz zbilansowaną dietę. Podstawą diety po ukończeniu „głodówki leczniczej” mają być warzywa i owoce, kasze, ziarna, chleb razowy, orzechy oraz produkty mleczne.

dieta dr dąbrowskiej owoce

Czego nie można jeść?

Dieta oczyszczająca dr Dąbrowskiej nie może zawierać produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, białej mąki, mięsa, kawy i herbaty, napojów gazowanych, żywności w proszku, słonych przekąsek, żółtego sera, przypraw w tym soli i pieprzu.

dieta dr dąbrowskiej posiłek

5 aspektów diety Dąbrowskiej, które mogą nas zaniepokoić

Wiele osób uzna, że wybór takiego sposobu żywienia od czasu do czasu nie jest szkodliwe. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego organizmu i stanu zdrowia. Dieta dr Dąbrowskiej opiera się na bardzo małej ilości jedzenia i posiłków jako takich. Jest to pierwsza wątpliwość, którą możemy rozważyć. Czy damy rady jeść jedynie 3 małe posiłki dziennie? Drugim aspektem jest rozregulowanie metabolizmu. Nasz organizm dostając tak małą ilość jedzenia spowolni tempo przemiany materii. Po zakończeniu diety bardzo często może pojawić się tzw. efekt jo-jo.

Dla wielu osób dieta oczyszczająca jest czymś zbędnym. Niektórzy lekarze uważają, że ludzki organizm nie potrzebuje dodatkowych metod oczyszczania, ponieważ za tę funkcję w naszym ciele odpowiedzialny jest układ pokarmowy czy narządy takie jak nerki, wątroba, skóra.

Kolejnym aspektem, który podnoszą lekarze jest wpływ diety Dąbrowskiej na układ hormonalny i osłabienie. Wielu z nich obawia się takich „skutków ubocznych”. Uważa się, że długotrwałe stosowanie takiej diety, bez nadzoru lekarza może nam zaszkodzić.